Beneficiaries

2014

Each nominee has a cheque presented to a sports organization of the nominee’s choosing, that meets the funding requirements of the Kitchener Sports Association.

 

NOMINEES:

Jessica Buttinger- (field hockey/athletics) Waterloo – Waterloo Ravens Minor Hockey Association

Alec Elliott – (swimming) Kitchener – Region of Waterloo Swim Club

Katie Harnock – (wheelchair basketball) Elmira – Twin City Spinners Wheelchair Basketball

Taveena Kum – (boxing) Kitchener – Kidsport Kitchener-Waterloo

Becky Pavan – (volleyball) Kitchener – Kitchener-Waterloo Predators Volleyball Club

Tanner Pearson – (ice hockey) Waterloo – Kitchener Minor Hockey Association

Andrew Poje/Kaitlyn Weaver – (figure skating ice dance) Waterloo Kitchener-Waterloo Skating Club

Silvana Shamoun – (martial arts) Waterloo – Kitchener Sports Association Legacy Fund

Tyler Varga – (football) Kitchener – Twin City Minor Tackle Football Association

Amanda Woodcroft – (field hockey) Waterloo – Clarke Young Legacy Fund

 

AWARDS OF EXCELLENCE RECIPIENTS:

Wilmot Aquatic Aces Swim Club – Wilmot Aquatic Aces Swim Club 

New Hamburg Firebirds Hockey Club – New Hamburg Minor Hockey Association

Rob Way – Kitchener-Waterloo Minor Boys Softball Association

 

From Athlete of the Year Program – Camp McGovern

2013

In addition to each nominee athlete having a cheque presented to a sports organization of the nominee’s choosing, the recipients of the Awards of Excellence were provided with the same financial recognition to a local minor sports group of their choosing. In all cases, organizations have to be within the funding criteria and requirements of the Kitchener Sports Association.

 

NOMINEES:

Jenna Blasman (snowboarding) Kitchener – K-W Sertoma  Speed Skating Club

Emily Brown (soccer) Waterloo – Waterloo Minor Soccer Association

Maddie Buttinger (athletics/track & Field) Waterloo – Laurel Creek Track & Field Club

Javon Masters (basketball) Kitchener – K-W Wildhawk Baskleball Program

Kirsten Moore-Towers & Dylan Moscovitch (figure skating pairs) Waterloo – Kitchener-Waterloo Skating Club

Andrew Poje & Kaitlyn Weaver (figure skating ice dance) Waterloo – Kitchener-Waterloo Skating Club

Josh Williams (golf) Kitchener – Sports for Special Athletes

Amanda Woodcroft (field hockey) Waterloo – K-W Field Hockey Club

 

AWARDS OF EXCELLENCE RECIPIENTS:

Carolyn Fedy, K-W Skating Club

Kitchener Minor Hockey Association – Donna’s Kids, KMHA

Kitchener Jr. Rangers Peewee Select Team – Donna’s Kids, KMHA

 

From Athlete of the Year Program – Camp McGovern

2012

Each nominee has a cheque presented to a sports organization of the nominee’s choosing, that meets the funding requirements of the Kitchener Sports Association.

 

NOMINEES:

Chelsea Aubry (basketball) Kitchener – KW Youth Basketball

Maddie Buttinger (track & field) Waterloo – Laurel Creek Track & Field Club

Kory Lorentz (standing amputee hockey) Woolwich -Twin Centre Minor Hockey Association

Dustin Miller (long track speed skating) Kitchener – KW Sertoma Speed Skating Club

Tyler Miller (wheelchair basketball) Waterloo – Twin City Spinners Wheelchair Sports

Garrett Rank (golf) Elmira – Woolwich Minor Hockey Association

Leah Robinson (track & field) Mannheim – Laurel Creek Track & Field Club

Mark Scheifele (hockey) Kitchener – HeadStrong

 

From Athlete of the Year Program – Camp McGovern

2011

Each nominee has a cheque presented to a sports organization of the nominee’s choosing, that meets the funding requirements of the Kitchener Sports Association.

 

NOMINEES:

Keely Brown (ringette) Kitchener – Kitchener Ringette Association

Mandy Bujold (boxing) Kitchener – Grand River Regional Cancer Centre (in memory of Murray Grose)

Dillon Heap (football) Waterloo – Twin City Minor Tackle Football Association

Jake Jagas (wrestling) Kitchener – Matmen Amateur Wrestling Club

Alyssa Lagonia (soccer) Kitchener – Wounded Warriors

Ian Logan (football) Waterloo – Cvet’s Pets

Sarah Pavan (volleyball) Kitchener – Kitchener Predators Volleyball Club

Miranda Ranieri (squash) Waterloo – Urban Squash

Garrett Rank (golf) Elmira – Grand River Regional Cancer Centre

Leah Robinson (track & field) Mannheim – Because I Am A Girl

Brienne Stairs (field hockey) Kitchener – Right to Play Canada

 

From Athlete of the Year Program – Camp McGovern (John MacTavish “Field of Dreams”)

2004-2011

Proceeds from the 6th to 13th annual events were directed to Camp McGovern. The camp was originally operated by the Big Brothers and then Big Brothers/Big Sisters of Kitchener-Waterloo. Subsequently, the camp became independent, operating under a local Board of Directors and continuing to provide summer camp experiences to more than 400 youth annually.

1999-2003

The first five years, the Athlete of the Year program was part of the annual Big Brothers, and then Big Brothers/Big Sisters Sports Celebrity Dinner. The dinner was a sporting highlight of the community from the 1960’s, running for 30 years until 1997. In 1998 there was no dinner and it was resurrected for five more years form 1999 to 2003, with the Athlete of the Year program enjoying growing prominence each year.